Çözüm parmaklarının ucunda – Uri: The Sprout of Lotus Creek

Starman: Tale of Light, kahramanı hakkında pek bilgi vermiyor. Bir açıdan astronota benziyor ama öte yandan fabrikaya, yolcu gemisine ve lunaparka benzeyen ortamlara sürükleniyor. Belki de eve dönüş yolunu arayan birini kontrol ediyoruz?

Aslında kahramanı yakından tanımamamız hiç sorun değil. Bu belirsizlik, oyunun en güzel yönlerinden biri. Star man’in siyah- beyaz görselleri ve tüyler ürpertici olmasına rağmen zaman zaman umut aşılayan müzikleri, kendini oyun dünyasına kaptırmanı sağlayacak.

Bölümlerin tasarımları da son derece büyüleyici. Starman’i oynadıkça tanıdık yerlerde gezilecek ama garip detaylara şahit olacaksın. Örnek olarak bir müzenin içinde, camlar arkasında sergilenen eserlerin önünden geçerken kendini aniden Jenga kulesi kadar dengesiz bir yapının tepesinde bulabilirsin.

Bu kulenin bloklarını oynatmak, oyunun ilginç bulmacalar ındian sadece biri. Başlangıçta Starman, kapı açmak için enerji küplerini şarj etmek gibi aydınlık ve karanlık üzerine yoğunlaşan bulmacalar sunuyor. Kısa süre sonra ise farklı fizik kurallarından faydalanan durumlarla karşılaşıyorsun. Hava püskürterek kutuları hareket ettirmekten dişli şeklindeki düğmelere doğru top yuvarlamaya kadar farklı bulmacalar çözeceksin.

Oyuna bir kez başlarsan, sonuna kadar devam etmeye özen göster. Son bölümlerdeki sürprizler kesinlikle görmeye değer.

Starman

 

 

 

 

Sadece birkaç tuşla bu dünyayı dilediğin gibi yönetebilirsin. Oyunun başından itibaren bundan emin olacaksın.

Ama dünyada yaşayanlar bundan nasıl etkilenecek?

Özel bir yeteneğe sahip olan prens Url’yi kontrol edeceksin. Başkaları göremese de, sen tarihi simgelerin varlıklarını hissedebiliyorsun. Bu simgeler, oyun dünyasında düğmeler halinde karşına çıkacak. Sürükleyip bıraktığın simgeler, etkileşime girebileceğin oyun unsurlarına dönüşecek.

Örneğin nota düğmesi, sadece oyunun müziklerini kontrol etmiyor. Aynı zamanda Uri’yi zıplatabiliyor, çanlar çalabiliyor veya bir müzisyene ilham verebiliyor.

Ama büyük güç, büyük sorumluluk gerektirir. Kontrol ettiğin dünyaya hayat veren ağaç, ölmek üzere. Simgeleri yaratıcı yöntemlerle kullanarak bulmacaları çözme live Uri’nin dünyayı kurtarmak için çıktığı yolculuğa rehberlik etmelisin.

Dikkat, Uri’nin yolculuğu tehlikelerle dolu! Aradığı cevaplar ise dünyanın öbür ucunda.

Uri: The Sprout of Lotus Creek

Bir cevap yazın