Konsoldan mobile – GRİD Autosport

Gün geçtikçe, oyun dünyası için imkansız sandığımız şeylerin üstesinden gelebilen yeni oyun geliştiricileriyle tanışıyoruz. Ornek olarak GRİD Autosport’u ele alalım.

Son teknoloji ürünü bu yarış oyunu, sadece birkaç sene önce oyun konsollarında yayınlanmıştı. Böyle bir oyunun, cebine sığan bir aygıtta çalışmasını bekler miydin? Cevabın hayır ise yanılıyorsun. Deneyimli oyun stüdyosu Feral Interactive, GRID Autosport deneyimini mobile taşımakla kalmadı. Aynı zamanda yeni kontroller ve büyüleyici grafik geliştirme leriyle oyunu baştan yarattı.

Feral’ın tasarım bölümünü yöneten Edwin Smith “Bu kalibrede ve kalitede bir oyunu iOS’a uyarlamak, çalışmaya başlamadan uzun süre önce kapsamlı bir plan yapmak anlamına geliyor. ” diyor. “Tek istediğimizin oyunu iOS’ta çalışır hale getirmek olmadığını işin başından sonuna kadar aklımızdan çıkarmadık, uyarlamayı en iyi şekilde yapmak istedik.”

Küçük bir ekiple yola çıkan Feral Interactive, zamanla toplamda 30’dan fazla kişiyi takıma dahil etmiş. Oyunun en az konsol versiyonu kadar, hatta daha da iyi görünmesi gerektiğinin kararlaştırılması üzerine ekip, çözünürlüğe ve dokulara odaklanmış. GRID Autosport ‘un Xbox 360 versiyonunda görüntü kalitesi 720p iken; iOS’ta oyun, yüksek çözünürlüklü yansımalar ve toz efektleriyle 1080p görüntü kalitesinde çalışıyor. Üstelik tüm bunları yaparken saniyede 30’luk sabit bir kare hızı yakalıyor.

Feral ekibi, yarış oyunlarının kaderini belirleyen en önemli unsurlardan birine, yani kontrollere de büyük önem vermiş. Favori otomobillerini aygıtı eğerek veya ekranda yer alan sanal direksiyonu kullanarak sürebilirsin. Özellikle aygıtı eğerek oynama seçeneğini geliştirmek zor olmuş. Ekibin, otobüs veya metro yolculuklarında oyunu oynayanları etkileyebilecek istenmeyen hareketlere karşı detaylı düzenlemeler yapması gerekmiş.

Smith, şakayla karışık bir şekilde her gün Londra metrosunda oyunu deneyerek bu kontrol mekanizmasını test ettiklerini söylüyor. “Kontroller konusunda karşılaştığımız zorluğu başarıyla atlattık. Artık GRID’i konsolda oynadığım dan daha hızlı bir şekilde iPhone’umda oynayabiliyorum.”

Oyun kontrolleri konusunda titiz sen, GRID Autosport tam sana göre. Kontrollerin neredeyse tüm detaylarını istediğin gibi özelleştirebilirsin. 3D Touch duyarlılığını ve hızlanma süresini ayarlayabilir ya da çekiş kontrol ve otomatik vites gibi özellikleri kapatabilirsin. GRID Autosport, oyun kumandalarını bile destekliyor.

Tüm bunların yanı sıra Feral, üstün kalitede görseller için faydalandığı grafik motoru Metal’dan dokunuş titreşimlerine ve kayıt almayı sağlayan ReplayKit uyumuna kadar, pek çok teknik özelliği de destekliyor.

Peki Smith, sınırları zorlayan bir konsol oyununu mobil platformlara uyarlamanın mümkün olduğunu daha önce hiç düşünmüş mü?

“Dürüst olmam gerekirse, evet! Mümkün olduğunu düşünmüştüm. ” diye yanıtlıyor. “Ama bunu gerçekleştirenler arasında başrol oynayacağımızı hiç düşünmemiştim. ”

“10 yıl önce, orijinal iPhone’u elime aldığımda bu fikir aklıma gelmişti. Çıktığı gün Feral ofisine getirmiş ve iPhone için uygulamalar üretebileceğimiz konusunda ısrar etmiştim. O zamanlar Mac oyunlarıyla ilgileniyorduk. Şimdi Feral yapımları iPhone X’umda Mac’tekinden bile daha etkileyici bir şekilde çalışıyor.”

GRİD Autosport

 

 

 

Bir bahçenin bakımını üstlenmek oldukça keyifli bir deneyim. Cana yakın bir kahyadan yardım alarak hayalindeki bahçeyi oluşturmak ise kesinlikle çok daha zevkli.

Gardenscapes ve dekorasyon odaklı kardeşi Homescapes, dünyanın dört bir yanında milyonlarca oyuncu tarafından oynanıyor. Bu yapımların popüler olmasının haklı bir sebebi var: Rengarenk, samimi bir dünyaya ve tanıdık bir oyun kurgusuna sahip olan Gardenscapes zorluk derecesi, ödüller ve eğlence arasında mükemmel bir denge kurulmuş.

Oyundaki üçlü eşleştirme bulmacalarını çözüyor ve ödül olarak kazandığın yıldızları, bir bahçe inşa etmek ve onu onarmak için kullanıyorsun. Gardenscapes, merak uyandıran olay örgüsüyle, şaşırtıcı derecede derinlikli bir oyun.

Oyunu keyifli kılan şey, yalnızca bahçenin günden güne güzelleştiğini görmek değil. Kahya dostun Austin ve arkadaşları ile birlikte çalışmak da çok eğlenceli. Sana cesaret veren, neşeli karakter Austin’in aynı zamanda muhteşem bir Instagram hesabı var. Evet, Austin’i hem Instagram’da hem de oyunun içindeki sosyal akışta takip etmen mümkün. Dilersen, Austin’in eğlenceli paylaşımlarla dolu Twitter hesabına da göz atabilirsin.

Bulmaca çözerek zihin egzersizi yapmak ve içindeki yeşil tutkusunu bahçecilikle beslemek istiyorsan, mutlaka Gardenscapes indirmeli ve Austin ile tanışmalısın.

Gardenscapes

Bir cevap yazın