Her Ortamda Çizerim Diyenler için – Zen Brush 2

Bu uygulama çizim yapmayı çok sevenler için tasarlandı. Zen Brush 2 sayesinde Doğu Asya’ya özgü bir mürekkep fırçası ile resim yapıyormuş gibi hissedeceksin. Kaligrafiye veya Doğu Asya sanatlarına ilgi duyuyorsan, uygulamadaki efektlere ve huzur veren, nefes kesici fırça hareketleri ne bayılacaksın.

Diğer çizim yapma uygulamalarının aksine Zen Brush 2’da her şey şaşırtıcı derecede basit. Uygulamada seçebileceğin sadece iki farklı mürekkep rengi var: Ana renk olan siyah (koyu renkli bir tuval seçtiğinde otomatik olarak beyaza dönüyor) ve kırmızı.

Grilik skalasında daha açık tonları tercih edebilir; standart, ıslak (çizim yaparken mürekkep daha fazla dağılacak) veya kuru bir fırçayla (tuvalde daha pürüzlü bir görünüm elde edeceksin) çalışabilir, dilersen fırçanın kalınlığını da ayarlayabilirsin. Çerçeveyi, tuvalin rengini ve kağıt cinsini de belirledikten sonra gerisi sana kalmış.

Uygulamayı zevkle kullanabilmek için muhteşem çizimler yapman gerekmiyor. Zen Brush 2’da beyaz bir kağıt üzerine birkaç tane siyah çizgi çizmek bile hayli rahatlatıcı bir deneyime dönüşüyor.

Zen Brush 2

 

 

 

Birde bizden oyun:

Bean Dreams, bolca zıplayacağın bir oyun.

Tipik bir platform oyunu olan Bean Dreams, Mario gibi klasik yapımlardan esinlenmiş olabilir. Ama bu oyunda, alıştığımız ve zaman zaman karmaşık ilişkiler controller yerine çok daha sade bir kontrol sistemi var. Yalnızca ekranın soluna ve yasağına dokunarak Meksika şapkalı zıplayan bir fasulyeyi rengarenk bölümler boyunca yönlendirebilirsin.

Oyuna alışma aşaması ise daha kolay olamazdı.

Hoplayan sevimli kahramanımızı basit hareketlerle yönlendir sende klasik iki boyutlu platform oyunlarındaki her türlü manevrayı gerçekleştirebilirsin. Bu da Bean Dreams’in ne kadar usta işi bir oyun tasarımına sahip olduğunu kanıtlıyor.

Engellerin üzerinden zıpla. Düşmanlardan sek. Yaylarla gökyüzüne doğru fırla. Uçurumlardan sıçra ve tünelleri hoplayarak aş. Bu hareketleri ve çok daha fazlasını oyunun basit kontrol mekanizmasıyla gerçekleştirerek yerden gökyüzü ve denize uzanan toplam 13 dünyadaki 70’den fazla bölümde ilerleyeceksin.

Bean Dreams, hız rekoru yerine kırabileceğin başka bir rekor seçeneği sunuyor. Bu rekor seçeneğini oyunun geliştiricileri “zıplama parı” olarak tanımlıyor. Golfte topun deliğe kaç vuruşta gireceğini belirleyen par sayısı gibi, zıplama parı da bölüm sonuna kadar kaç kere zıpladığını sayıyor. Düşük bir par sayısıyla bölüm tamamlamak için hem alıştırma yapman hem de yeteneklerini geliştirmen gerekiyor.

Oyun konsollarındaki platform oyunu deneyimlerini iyisiyle kötüsüyle taklit eden pek çok mobil yapım var, ama bu özgün oyun diğerlerine benzemiyor. Yenilikçi yaklaşımı, saniyede 60 kareye ulaşan büyüleyici retro grafiklerle birleşiyor ve hoplayıp zıplamak üzere tekrar tekrar Bean Dreams oynama isteğini dürtüyor.

Bean Dreams

Bir cevap yazın