Reverso ile dil, VOUN ile resim düzenleme öğren

Reverso kullanışlı ve akıllı bir uygulama. Resmi belgelerden film alt yazılarına kadar her şeyden faydalanan veri tabanı sayesinde, uygulama farklı lisanları doğru ve kolay bir biçimde kendi diline çevirmeni sağlıyor.

Bu özelliklerle sınırlı kalmayan Reverso dil öğrenme nede yardımcı oluyor. Kelimelerin hangi bağlamda kullanıldığına önem veren uygulama, böylece yüz kızartıcı hatalar yapma riskini azaltıyor. Kelimeler bağımsız bir şekilde değil, bağlamları dikkate alınarak öğretildikleri için her birinin gerçek hayattaki yazışma ve konuşmalarda nasıl kullanıldığını görebiliyorsun.

Reverso iki unsurdan oluşuyor: Tercüme ve öğrenme. İspanyolca, Fransızca, Arapça ve Rusça dahil 12 dilde gerçek zamanlı çeviri yapma olanağı sunuyor. Diğer uygulamalarda bulunan belgelerin tamamını çevirebilir ya da Reverso’ya istediğin kelimeyi veya sözcük grubunu yazabilirsin.

İkinci özellik ise tercüme ettiğin kelimeleri ve deyimleri öğrenme ne olanak tanıyor. Uygulamada tamamlanmış cümlelerin doğal telaffuzlarını dinleyebilir ve tekrarlamak istediğin kelime ve deyimlerin yer aldığı listeler oluşturabilirsin. Reverso öğrendiklerini pekiştirme ne yardımcı olmak için bilgi kartları, testler ve faydalı, içeriğe duyarlı otomatik tamamlama özelliği de sunuyor.

Bazı uygulamalar dil öğrenme, bazıları da hareket halindeyken çeviri yapma konusunda başarılıdır. Her iki alanda da iddialı olan Reverso ise hem mükemmel bir seyahat arkadaşı, hem de evde dil öğrenirken kullanabileceğin yararlı bir uygulama.

Reverso translate and learn

 

 

 

İyi bir çerçeve, sevdiğin bir fotoğrafı çok daha güzelleştirebilir. VOUN kullanarak son bir dokunuş yapmaya ve fotoğraflarını harika bir çerçeveyle taçlandırma ya ne dersin?

Uygulamayı kullanmak çok kolay: Çerçeve koleksiyonundan dilediğini seç, hatta duvar kağıdı veya renk ekleyerek çerçevenin gerçek hayatta nasıl görüneceğine göz at. Adeta kendi fotoğraf sergini açmış gibi hissedeceksin.

Ayrıca VOUN’un düzenleme seçenekleriyle çerçeveler ve duvar kağıtlarında da değişiklikler yapabilirsin. Örnek olarak, aydınlatmayı ya da fotoğrafın kontrast ve pozlama ayarlarını düzenleyebilirsin. El yazısı ekleme seçeneğiyle eserine imzanı bile ekleyebilirsin.

VOUN, fotoğraflarına daha da gerçekçi bir yon katacak. Haydi, sen de uygulamayı dene ve fotoğraflarındaki değişime tanık ol!

VOUN

 

 

El emeği göz nuru sizler için seçtiğimiz özenle yapılmış oyunlar…

Bağımsız oyun geliştiricisi State of Play, zanaatkarlığı ve birer sanat eseri güzelliğindeki el çizimlerini, oyunlarına taşıyarak bizi kendine hayran bırakıyor.

Bir oyun yaratırken, kod yazmak yetmez; elinize birer karton, yapıştırıcı ve maket bıçağı alarak tüm yaratıcılığınızı göstermelisiniz. Bu yaratıcılık, State of Play’in kurucularından Luke Whittaker’a ailesinden miras kalmış. Whittaker, kuyumculuk yapan babasını en büyük ilham kaynaklarından biri olarak gösteriyor. “Çocukken babamın ellerini kullanarak bir şeyler yarattığına tanık oldum hep, ” diyor bize Whittaker. “Babamdan aldığım bu tutkuyu State of Play’de yaşatmak, en büyük arzularımdan biri. ”

Bulmaca-macera oyunları Lume ve Lumino City’nin görsel dünyalarının tamamını elle oluşturdular. “Karmaşık detaylara sıra geldiğinde ise lazerle kesim yaptık, “diyor Whittaker. “İnşa ettiğimiz her parçayı, minyatür ışıklarla veya motorlarla birbirine bağlayarak hareket etmelerini sağladık.”

Ekip daha sonra, hayli pahalı ve harekete duyarlı bir kamera ödünç aldı ve maketlerin videolarını çekerek onları dijital eleştirdi. Muhteşem sonuçlar elde eden ekibin sonraki işlerinde nasıl bir yol izleyeceği de böylece belli oldu.

Tilt oyunu ve paintball sanatsal bir bakış açısıyla harmanlayan INKS., topların hareket mekanizmaları ve mürekkep efektleri konularında hata kabul etmeyecek bir oyun. State of Play ekibi, bu oyun için de elbette sınırları zorladı. “Bir arkadaşımızın gerçek bir tilt masası vardı. Böylece toplar kollara çarptığında, kolların nasıl hareket ettiğini çok yavaş çekimlerle kaydetme imkanı bulduk, ” diyor Whittaker. “Bu çekimlerden edindiğimiz bilgilerle, gerçek bir tilt oyununda meydana gelen hareketleri betimleyen detaylı bir maket oluşturmayı başardık. ”

Mürekkep efektlerinin yaratım süreci ise daha zorlu geçti. “Sıvıların gerçek zamanlı simülasyonunu oluşturmak çok karmaşık bir iş,” diyor Whittaker. “Yayılışını gözlemlemek amacıyla bir kağıda gerçek mürekkep damlatan geliştiricinin Dan, uzun bir süre boyunca, mürekkebin gerçek bir kağıdın katmanları tarafından nasıl emildiğini bilimsel olarak araştırdı.”

Mevcut fizik motorlarını kullanmayı tercih etmeyen State of Play, bir kez daha kendi mekanizmasını yarattı. Elde ettikleri harika sonuç, 2016 yılında Apple Design Award ile ödüllendirilmeleri node etkili oldu.

Kağıt katlama fikri üzerine kurulu bulmaca oyunu KAMİ 2 içinse ekibinin ‘sanal kağıtlar’ yarattığını anlatıyor Whittaker. “Çalışma sürecine, bir karton ve maket bıçağıyla üçgen şekilleri oluşturup, kıvrımları yaratmakla başladık. Sonra kağıttaki her lifi hesaba katarak bir yükseklik haritası yaptık ve bunun için farklı açılardan aydınlatılmış yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullandık.”

State of Play’in oyunlarını benzersiz kılan, fiziksel olanı dijital dünyada yeniden yaratmaya duydukları büyük tutku.

Whittaker’a göre büyük bir özen isteyen bu yaratım sürecinin her dakikası, elde ettikleri sonuca değiyor. “Yaratıcı ve oyuncu arasında kuvvetli bir bağ yaratmış oluyorsunuz. Ortaya çıkan iş, eşsiz bir estetik kazanıyor; bunu sadece dijital dünyanın olanaklarından faydalanarak elde edemezsiniz.”

Lumino City

INKS.

KAMI 2

 

 

Bir cevap yazın